1.
a)\ Zn+2HCl->ZnCl_2+H_2
b)
n_{Zn}={6,5}/{65}=0,1(mol)
n_{HCl}={100.14,6\%}/{36,5}=0,4(mol)
0,1<{0,4}/2->HCl dư 0,4-0,1.2=0,2(mol)
n_{ZnCl_2}=n_{H_2}=n_{Zn}=0,1(mol)
->V_{H_2}=0,1.22,4=2,24(l)
c)
m_{dd\ spu}=6,5+100-0,1.2=106,3(g)
->C\%_{ZnCl_2}={0,1.136}/{106,3}.100\%\approx 12,79\%
C\%_{HCl\ du}={0,2.36,5}/{106,3}.100\%\approx 6,87\%
2.
a)
CuO+H_2 $$\xrightarrow{t^o}$$ Cu+H_2O
Fe_2O_3+3H_2 $$\xrightarrow{t^o}$$ 2Fe+3H_2O
Fe_3O_4+4H_2 $$\xrightarrow{t^o}$$ 3Fe+4H_2O
b)
Theo PT: n_{H_2}=n_{H_2O}={14,4}/{18}=0,8(mol)
->V=0,8.22,4=17,92(l)
BTKL: m=47,2+0,8.2-0,8.18=34,4(g)