a)CO_2 + 2NaOH -> Na_2CO_3 + H_2O
b)n_{CO_2} = {1,2395}/{24,79} = 0,05 mol
n_{Na_2CO_3} = n_{CO_2} = 0,05 mol
=> m_{Na_2CO_3} = 0,05 . 106 = 5,3g
c)n_{NaOH} = 2n_{CO_2} = 2 . 0,05 = 0,1 mol
100ml = 0,1l
C_{M_{dd NaOH}} = {0,1}/{0,1} = 1M
$${\color{blue}{\text{NgTrNhNam}}}$$