n_(H_2SO_4)={m_(dd).C%}/(100.M)=(98.10)/(100.98)=0,1(mol)
PTHH:
CuO+H_2SO_4->CuSO_4+H_2
0,1 ← 0,1 -> 0,1 -> 0,1(mol)
a) a=m_(CuO)=n.M=0,1.80=8(g)
b) m_(CuSO_4)=n.M=0,1.160=16(g)
c) m_(dd A)=m_(CuO)+m_{dd(H_2SO_4)}=8+98=106(g)
d) C%_(CuSO_4)=m_(ct)/m_(dd).100%=16/(106).100%~~15,09%